Mail Space Facebook Instagram RSS

Bebrene (Bebrenes ciems) savu vārdu ieguvusi no Bebrupītes, kuras krastos tā atrodas. Gan senos laikos, gan vēl joprojām Bebrenes apkārtnē dzīvo daudz bebru. Pirmoreiz rakstos minēta 1562. gadā, bet ir liecības par to, ka Bebrenes apkārtne apdzīvota sākot ar akmens laikmetu.

Bebrenes Valaiņu pilskalns

watch Publicēšanas datums: pirmdiena, 2010 gada 15. novembris
watch Atslēgas vārdi: Pasākumi, Pilskalni

Bebrenes Valaiņu pilskalnu 2008. gada nogalē apzinājusi māju „ Atāli” saimniece Ārija Gruberte, kura mežā, netālu no 2006. gadā atklātā Valaiņu dobumakmens ievērojusi, ka kādam lielam pakalnam ir gluda virsma un tas pēc savas formas varētu būt pilskalns.

2009. gadā uz iespējamo pilskalnu Bebrenes mežos devās Latvijas Petroglifu centra ekspedīcija Andra Grīnberga vadībā. Tās darbības laikā konstatēts, ka pēc pilskalna plakumā zem koku izgāzumiem salasītajām gludās keramikas un nedaudz arī apmestās keramikas trauku lauskām pilskalna datējums varētu būt mūsu ēras pirmās tūkstošgades otrā puse. Pilskalns ir vidēji ap 10 m augsts, trim stāvām malām, tā plakums iespējams mākslīgi izlīdzināts, 37 m garš līdz 35 m plats. Tā austrumu nogāzē konstatēta ielokveida terase. Terases pazīmes varētu būt arī kalna  R nogāzes augšmalā. Pilskalna A pusē, kalna grēdas turpinājumā, iespējams ir apmetnes vieta, jo līdzenajā laukumā arī samanāmas kultūrslāņa pazīmes un , domājams, no tālākās kalna grēdas šī vieta bijusi atdalīta ar nocietinājuma valni. Pilskalna D nogāzes vidusdaļā apzināts varbūtējais kulta akmens, kam, iespējams, saskatāmas bedrīšakmens pazīmes.

Atrodot vēl neapzinātu arheoloģisko objektu, tiek rasta iespēja jauniem atklājumiem, kultūrvēsturisko bagātību apzināšanai, kas sargājamas un saudzējamas. Tāds šobrīd ir arī Bebrenes Valaiņu pilskalns, kas liekas neskarts un nebojāts. Šobrīd šis pilskalns pretendē uz iekļaušanu Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

(Kultūras mantojums – mūsdienu izaicinājums.
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, 2010 )

 


11. septembrī  Bebrenes pagastā  notika Eiropas kultūras mantojuma dienu 2010 pasākums „Reiz bija…”. Šogad ar šo pasākumu īpaša uzmanība tika parādīta Latvijā iepriekš nezināmajam, visnesenāk atklātajam pilskalnam - Valaiņu pilskalnam.

Pasākumā dalībniekiem Ārija Gruberte stāstīja par pilskalna atklāšanu, par to kā viņa piedzīvoja īstu brīnumu, kad  meža biezoknī ieraudzīja pilskalnu. Savukārt Dāvis Gruberts iepazīstināja ar laiku, kad pilskalnā  un tā apkārtnē dzīvoja mūsu senči, un lai būtu vēl iespaidīgāk, rādīja Bebrenes apkārtnē atrastās māla trauku lauskas un krama darba rīkus.

img img img img
Novērtē ierakstu: