Bebrenes un Dvietes pusē atkal galvenais jautājums pēc apsveicināšanās ir – palu novērojumi un prognozes. Mutuļojošo ūdeni, kas pārpludina lielos ceļus, aiznes caurtekas, izplūst pļavās un palienes mežos – gaida ik pavasari, bet daudzmaz regulāri ūdens ienāk ik pēc 3-5 gadiem. Šogad esam sagaidījuši savu ūdenspasauli – ūdens klaids visapkārt liecina, ka dažos gados martā - aprīlī esam “salu novads”, kur senās mājas būvēja prātīgi – neapplūstošajos pauguros. Palu laiku senie sēļi ierakstījuši kalendāra kā piekto gadalaiku un izmantojuši zvejošanai un kuģošanai.
Dvietes paliene palu laikā ielaižot sevī tik megadaudz Daugavas ūdens, ka Daugavas lejteces pilsētas saņem mazāku ūdens devu un dod laiku tām sagatavoties.
Protams mūsdienu ekstrēmajiem laivotājiem seklais Dvietes palienes ūdens klaids var likties garlaicīgs, bet pacietīgam, vērīgam un izturīgam laivotājam tas būs izziņas brauciens “ terra incognita”, izjūtot straumes un attālumus, kad pastāvīgi mainās ūdens līmenis un jāizvairās no neparedzamiem šķēršļiem. Mobilās navigācijas ierīces te daudz nepalīdzēs – “Dvietes vai Slobodas jūra“ virtuālajā pasaulē netiek atrasta, kaut gan “ atbūdas” (sensēļu vārds) laikā eksistē.
Viena silta diena – un gājputni steidzas šurp! Var vienkārši vērot un sacensties sugu noteikšanā. Dzērvju klaigas, cīruļu dziesmas un ūdensputnu kāši iezīmē putnu galvenās “aviolīnijas“ ar nosēšanos palu ūdeņos vai apkārtējos laukos.
Protams, ūdens spēks pārbauda cilvēka būvju izturību – daudzi ceļu posmi ir aizskaloti un turpinās ūdenī, pagrabi atgādina akas un aploku stabiņi iezīmē - varētu domāt “ ūdensbifeļu” un līdaku ganības.
Neskatoties uz to – cilvēki kā senāk – neapvainojas uz dabu un dzīvo palu ūdeņu apskalotajos pakalnos. Vērotājus, laivotājus un dabas baudītājus aicinām “iekļūt” 5. gadalaikā! Maršrutu apraksti un kartes pieejamas šeit: www.dvietespaliene.lv Uzziņas un laivošanas inventārs – Putnu salas IC ‘’Gulbji’’ tālr. 26109353
Inetas Zībārtes teksts, Guntara Skrimbļa, Inetas Zībārtes, Benitas Štrausas foto.