Mail Space Facebook Instagram RSS

Bebrene (Bebrenes ciems) savu vārdu ieguvusi no Bebrupītes, kuras krastos tā atrodas. Gan senos laikos, gan vēl joprojām Bebrenes apkārtnē dzīvo daudz bebru. Pirmoreiz rakstos minēta 1562. gadā, bet ir liecības par to, ka Bebrenes apkārtne apdzīvota sākot ar akmens laikmetu.

Bebrenes „Māras” iziet pasaulē

watch Publicēšanas datums: sestdiena, 2020 gada 18. janvāris

Pirms 10 gadiem – 2010.gada 13. janvārī piecas rokdarbu mīļotājas sanācām Bebrenes pagasta mājā, lai kopā sāktu šķetināt kamolīšus, musturot cimdus un zeķes.

Aicinājām jaunas dalībnieces mūsu pulciņā. Bijām atvērtas un draudzīgas. Starp mums veidojās siltas ģimeniskas attiecības. Nodēvējām sevi par “Mārām”- Māras zemes Karalienes godam. Katras sezonas beigās veidojām izstādes, aicinot un gaidot katru, kuram patiktu redzēt mūsu nodarbošanās devumu. Sadarbojāmies ar Ilūkstes “Dzīparu Namiņa” rokdarbniecēm. Kopīgi projekti, kopīga draudzība ar amata māsām citos novados.

Uzplaukām, kad mūsu vadību pārņēma Olga Dogžina – skolotāja ar daudzpusīgām prasmēm, enerģiska, darbīga, cilvēkus mīloša. Mūsu prasmes, varēšana un intereses kļuva arvien plašākas.Izdevām divas apjomīgas rokdarbu grāmatas – „Augšzemes musturi” un „Bebrenes Māras”. „ Augšzemes musturi” atrada vietu Nacionālās Bibliotēkas fondos.

Ināras Diņģeles dēls Māris noorganizēja interneta veikaliņu. Ināras etnogrāfiskie cimdi un zeķes radīja interesi plašajā pasaulē. Ināras, arī Marijas Tītas adījumi aizceļojuši uz 21 valsti.Ināras adījumus pamanīja Milānas modes Nama dizaineri. Pienāca uzaicinājums uzadīt četrus zeķu pārus un vienu cepuri. Tie tika pozitīvi novērtēti. Sekoja pasūtījums - mēneša laikā uzadīt 20 zeķu pārus un 5 cepures.Ļoti skrupulozas prasības. Tika atsūtīti raksti, krāsu paraugi, izmēri precīzi centimetros. Ināra uzadīja 13 zeķu pārus un 5 cepures, 10 zeķu pārus uzadīja Marija Tīta, Elita Boguša un Olga Dogžina.

Rokdarbnieču adījumi – rakstainas vilnas zeķes un cepures 11. janvārī piedzīvojušas uznācienu pasaulslavenā angļu modes dizainera Nīla Bareta modes skatē Milānā, kurā atrādītas nākamās rudens/ziemas sezonas modes aktualitātes. Tagad internetā var skatīt Modes Nama modeļus un modeles, demonstrējot Sēlijas izcilo adītāju darinātās zeķes un cepures.

„Māras” atplaukst smaidā un sadodas vēl ciešāk izpalīdzībā, draudzībā, labvēlībā un vēl ņiprāk kustina adāmadatiņas un ritina kamolīšus. Mēs joprojām esam atvērtas. Mums var piebiedroties, lai gūtu radīšanas prieku un draudzīgu kopābūšanu.

Marija Baltmane, Bebrenes „Māras” Sēlijā

img img img img
Novērtē ierakstu: